zdravá verzus nezdravá strava
Picture of Daniela Nestorová

Daniela Nestorová

Nutričný poradca

Bola vám zistená potravinová intolerancia? Je čas zostaviť si zdravý jedálniček na mieru

Potravinové intolerancie trápia v dnešnej dobe veľké množstvo ľudí, mužov, ženy, dokonca aj deti v každom veku. Netreba si však zamieňať intoleranciu s alergiou

Posledné články

Potravinové intolerancie trápia v dnešnej dobe veľké množstvo ľudí, mužov, ženy, dokonca aj deti v každom veku. Netreba si však zamieňať intoleranciu s alergiou. Pri alergii na potraviny sa reakcia prejaví ihneď, no pri intolerancii to môže trvať dlhšie, zväčša v priebehu niekoľkých hodín, dní či týždňov. Preto pri intolerancii je oveľa ťažšie zistiť, čo nám škodí. Prejavmi intolerancie nie sú len problémy kožného a tráviaceho charakteru, ale aj bolesti hlavy, únava a dokonca v niektorých prípadoch aj psychické problémy. Podceňovanie a prehliadanie týchto prejavov môže viesť k precitliveniu na ďalšie potraviny, zlé vstrebávanie živín, vitamínov aj minerálov a v horšom prípade aj spúšťať iné chronické choroby.

Vyšetrenie potravinovej intolerancie

Ak máte dlhodobé ťažkosti, určite je na mieste podstúpiť vyšetrenie. Základné vyšetrenia na intolerancie zahŕňajú až 90 potravín, ktoré bežne konzumujete od zeleniny, strukovín, ovocia, mäsa, mliečnych produktov, korenín a mnoho ďalších skupín potravín, ktoré sú najčastejším zdrojom pri potravinových intoleranciách. Vyšetrenie sa realizuje krvnými testami, kde sa krv odoberá z lakťovej jamky. Výsledkom sú potraviny, na ktoré vám bola zistená intolerancia a tiež aj v akej sile na stupnici od 1 do 4. Existuje množstvo ambulancii či odberových miest, ktoré toto vyšetrenie poskytujú. Jedným z nich je aj odberové centrum Medirex. Na krvné testy potravinovej intolerancie sa viete veľmi jednoducho objednať prostredníctvom ich stránky a vybrať si miesto a čas. Vybavíte to rýchlo a bez čakania.  Výsledky vám prídu na váš e-mail a do pacientskej zóny v rámci vášho profilu na ich stránke. Ak si nebudete vedieť rady, ktoré vyšetrenie je pre vás najvhodnejšie, poprípade potrebujete pomôcť s interpretáciou výsledkov, obráťte sa na nás, radi vám pomôžeme.

Zdravý jedálniček na mieru po zistení intolerancie

Ak vám bola zistená intolerancia na nejakú potravinu, ďalším krokom je nastavenie vášho zdravého jedálnička. Vďaka testom máte všetky potrebné informácie k vytvoreniu stravovacieho plánu na mieru. Vo väčšine prípadov stačí vylúčiť potraviny, ktoré vám škodia a zameniť ich za tie, ktoré sú pre vaše telo a zdravie prospešnejšie. Zabezpečenie dostatočného množstva živín v náhradných potravinách je ale nevyhnutné. Po čase stravovania bez potravín, ktoré vám škodili, by sa mali príznaky vašej intolerancie postupne eliminovať a mali by ste sa začať cítiť lepšie. V prípade slabšej intolerancie na niektoré potraviny, by ste časom mohli zaradiť potraviny naspäť do jedálnička.

S jedálničkom vám radi pomôžeme

Začať sa stravovať inak, ako predtým je vždy veľká výzva. Ak sa však jedná o vaše zdravie, treba tento krok podniknúť čo najskôr a zbytočne ho neodkladať. Ak si neviete rady so zostavením vášho jedálnička po zistení akejkoľvek potravinovej intolerancie, poprípade pri skrížených intoleranciách, my vám s tým radi pomôžeme.

Facebook
LinkedIn

Ostatné články

granátové jablká

Superdiet

Granátové jablko pôsobí ako prírodný antioxidant aj preto patrí medzi ovocie, ktoré je súčasťou tradičnej medicíny už od čias Egypťanov.

bodyscan_dna_img

Čo vám môže váš test DNA priniesť?

S pojmom DNA sa stretávame čoraz viac a viac. Je nesmierne dôležité vedieť analyzovať seba, svoje telo a zdravie pokiaľ sa chceme vybrať tým správnym smerom k lepšiemu, zdravšiemu žitiu.